درباره وبلاگمدیر وبلاگ :
نویسندگان
نظرسنجی
این وبلاگ چقدر به شما کمک کردید تا روستای انداده را بهتر بشناسید؟

جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


انداده(اندیه)،روستایی با مردمانی باصفا و خونگرم
گامی برای آشنایی فرهنگ و رسوم روستایی بزرگ
موقعیت و وسعت

روستای انداده را آقای دهخدا در لغت نامه خود دهی از بخش جغتای با 648سکنه معرفی کرده است.فرهنگ اماکن و جغرافیای تاریخی بیهق نوشته محمود محمدی،انداده را دهی از دهستان بالاجوین با ارتفاع 1037متر از سطح دریا با طول 14/57و با عرض جغرافیایی 46/26در شمال ایستگاه راه آهن جوین معرفی نموده که از سمت شرق با کلاته انداده و از غرب با نوباغ ارتباط دارد و زبان اهالی آن ترکی مغولی می باشد.

درباره نام روستا نقل قولهای فراوانی است که به چند نمونه اشاره میکنیم ولی سندی دال بر صحت آن نداشتیم که ارائه نماییم:

1-      اندادا:که در زبان عربی به معنا همتا وشریک است ومعروف است که هنگام ورود اسلام به منطقه خراسان بر روی این روستا که روستایی بزرگ بوده است که الان هم خرابه هایی وجود دارد(آشاق قلعه) (تصویراول)  نام گذاری شده است.البته به گفته یکی از بزرگان که مطالعاتی در کتابهای قدیمی داشته عنوان شده نام قدیمی روستا آوه بوده است وهمچنین عنوان کرده است که حکیم برزویی آوه ای از طبیبان دربار ساسانیان از این روستا می باشد.

2- اندوده: به خاطر ساختار خانه های قدیمی که خشتی وگِلی است وبرای روشن بودن خانه ها از گِل مخصوص برای سفید کردن خانه ها بوسیله جارو استفاده میشد که اصطلاحا اندود کردن می گویند استفاده شده است واکثر مردم به این کار اشتغال داشتند نام روستا هم از این اصطلاح گرفته شده است.

(با تشکراز دوست وهمشهری گرامیمان جناب آقای محمد ایثاری نیا....این مطلب را ایشان برای ما ارسال داشته اند.

جناب دکتر جوینی در این مورد نظر دیگه ای دارند و می فرمایند که اسامی روستاهائی که با آباد همراه است مربوط به دوره بعد از ساسانیان و ورود اسلام به ایران است و اسامی دیگر مانند گوری -پیشننورد -انداده -خراشاه -.. و.....از اسامی پارسی قدیم بوده و دنبال معانی آن در فارسی دری امروزی نباید باشیم...که خیلی از اسامی ایرانی الان معنای معادل ندارد... و اماچی خوانده می شود ...شاید همان لفظ محلی اندیه صحیح باشدکه همه مابا این تلفظ آشنائی داریم و کلمه انداده کلمه ای است که ماموران ثبت دوران رضا شاه بر روی روستا گذاشته اند...مانند بیستگرد که حالا می گویند بیسجردو یا نمونه های بسیار دیگر...دهخدا هم در لغت نامه خودش از روستای ما به نام آوه یاد کرده است...به هرحال برای نام روستا به قطعیت نمی توان به تنهائی یکی از نام ها را قبول کرد و نیاز به تحقیق بیشتر دارد....)

روستای انداده در استان خراسان رضوی  وشهرستان جوین در وسط جلگه جوین و منتهی الیه شهرستان جوین به مرکزیت شهر نقاب در سه راهی جغتای-جاجرم-سبزوار واقع شده است.

«جلگه جوین از نظر تقسیمات کشوری شامل دو بخش جوین وجغتای بود که این دو بخش در سال 1387به شهرستان تبدیل شدند.»

فاصله این روستا از شهرستان سبزوار 95کیلومتر،از مرکز شهرستان جوین شهرنقاب 20کیلومتر،از مرکز شهرستان جغتای 25کیلومتر، از شهرستان جاجرم 100کیلومتر و از شهرستان اسفراین 85کیلومتر می باشد.

این روستا ازنعمت آب آشامیدنی سالم،برق وتلفن برخوردار است که در حال حاضر درطرح گازکشی وشهرسازی می باشد.

روستای انداده یکی ازبزرگترین روستاهای وآخرین روستای شهرستان جوین از سمت غرب می باشد.این روستا ازلحاظ بافت شهری بسیارزیبا ومنحصر به فرد در شهرستان میباشد که کوچه ها وخیابانهای آن به صورت موازی با هم می باشد.این روستا از لحاظ ساختمان به دوبخش تقسیم می شود.1-بافت قدیم: این بافت از روستا که جمعیت زیادوساختمانهای آن بصورت متراکم تشکیل شده که اکثر خانه ها از خشت خام با سقف های گنبدی یا تیرپوش ساخته شده است.2-بافت جدید: این بافت که تقریباً جدیدوبعداز انقلاب اسلامی ساخته شده است که اکثر خانه ها در کنار باغها ومزارع وبه صورت ویلایی با مصالح آجر سیمان وتیرآهن در داخل زمینها یا باغهایی به مساحت 2500متر مربع خیابان کشی شده است که این نوع قطعه بندی وساخت وساز که قبلاً اشاره شد در نوع خود کم نظیر است.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 5 دی 1389 :: نویسنده :
نظرات ()
شنبه 16 آبان 1394 11:43 ب.ظ
ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و جوانان محبوب انداده ای، در رابطه با اسم روستا مطلبی را می خواهم عرض کنم. چندی پیش از بزرگی شنیدم که می گفت: انداده یعنی ده بی نظیر. تلفظ انداده بایستی به این ترتیب باشد اندا ، ده و تلفظ انداده بصورت ان ، داده غلط است. اندا یعنی بی نظیر و ده یعنی آبادی یا همان روستا می باشد.بر این اساس انداده یعنی ده بی نظیر.ارادتمند همه شما.........
دوشنبه 16 اردیبهشت 1392 05:08 ب.ظ
دوستتان دارم از توجه شما به روستای انداده این پیام را از مشهد دانشگاه ازاد ارسال می كنم امید وارم هیچ موقع روستای محل تولدتان را فراموش نكنید
دوشنبه 16 اردیبهشت 1392 05:06 ب.ظ
سلام خدمت دوستان مجازی در صورت امكان در ایام تعطیلات نوروزی سال 93 برنامه ای برای بهتر شناختن و بهتر شناساندن روستا ارائه دهید تا با هم هماهنگ شویم تا بتوانیم در شبكه مجازی اطلاعات بیشتری به نمایش بگذاریم متین زاده مشهد
دوشنبه 16 اردیبهشت 1392 05:04 ب.ظ
سلام خدمت دوستان مجازی در صورت امكان در ایام تعطیلات نوروزی سال 93 برنامه ای برای بهتر شناختن و بهتر شناساندن روستا ارائه دهید تا با هم هماهنگ شویم تا بتوانیم در شبكه مجازی اطلاعات بیشتری به نمایش بگذاریم متین زاده مشهد
دوشنبه 16 اردیبهشت 1392 04:54 ب.ظ
با عرض سلام خدمت هم روستایهای عزیزم بهتراست اسم روستا را اندیه بنامیم چرا در فرهنگ لغت جدید از اندیه به انداده نام برده شده این اسم جدید در زمان رضا خان از طریق ثبت احوال ثبت شده كه كار كارشناسی انجام نگرفته كه اسم اصلی روستا با قدمت دیرینه خود اندیه میباشد متین زاده دانشگاه ازاد اسلامی مشهد
با عرض سلام و تشکر از شما که لطف نمودید و به وبلاگ ما سر زدید.آقای متین‌زاده خوشحالیم که مطالب ارزشمندی را به ما ارائه نمودید و از پیشنهادهای شما هم کمال تشکر را داریم. آیا شما هم‌روستایی ما هستید؟؟؟؟ بیشتر خودتان را معرفی کنید.
چهارشنبه 5 مهر 1391 08:50 ب.ظ
سلام و خسته نباشید به شما همشهری گرامی...
من می خواستماز زحمات شما تشکر کنم و در مورد نام انداده مطلبی را خدمت شما عرض کنم...جناب دکتر جوینی در این مورد نظر دیگه ای دارند و می فرمایند که اسامی روستاهائی که با آباد همراه است مربوط به دوره بعد از ساسانیان و ورود اسلام به ایران است و اسامی دیگر مانند گوری -پیشننورد -انداده -خراشاه -.. و.....از اسامی پارسی قدیم بوده و دنبال معانی آن در فارسی دری امروزی نباید باشیم...که خیلی از اسامی ایرانی الان معنای معادل ندارد... و اماچی خوانده می شود ...شاید همانلفظ محلی اندیه صحیح باشدکه همه مابا این تلفظ آشنائی داریمو کلمه اانداده کلمه ای است که ماموران ثبت دوران رضا شاه بر روی روستا گذاشته اند...مانند بیستگرد که حالا می گویند بیسجردو یا نمونه های بسیار دیگر...دهخدا هم در لغت نامه خودش از روستای ما به نام آوه یاد کرده است...به هرحال برای نام روستا به قطعیت نمی توان به تنهائی یکی از نام ها را قبول کرد و نیاز به تحقیق بیشتر دارد....با سپاس از شما گرامی...
ضمن سلام و خسته نباشید خدمت شما همشهری گرامی از این که ما را در آشنا سازی فرهنگ وآداب رسوم روستای خود یاری نمودید کمال تشکر وسپاس را دارم .مدیریت وبلاگ مطلب شما را با نام شما در وبلاگ قرار داد وامیدواریم در مراحل دیگر هم ما را ازکمک وهمکاری خود بی نصیب نگذارید.
دوشنبه 7 فروردین 1391 12:23 ب.ظ
سلامتی اونایی که درد دل همه را گوش میکنند اما معلوم نیست خودشون کجا درد دل می کنند
سلامتی دلی که هزار بار شکست ولی هنوز هم شکستن بلد نیست
سلامتی اونایی که تو اوج سختی و مشکلات بجای اینکه ترکمون کنند درکمون می کنند
سلامتی رفیقی که تورفاقت کم نذاشتولی کم برداشت تارفیقش کم نیاره
عیدت مبارک......
سلام
...وسلامتی اونایی که هرجا که باشند به یاد و فکر شهرشان هستند.
آقای علائیان متشکر از ابراز لطفتان
شنبه 10 دی 1390 11:55 ب.ظ
سلام خسته نباشیدممنون ازکارخوبتون
بی زحمت مطالب جدیدبهش اضافه کنین نذارین راکدباشه
اگه گاهی بروزش کنین ممنون میشیم
دوشنبه 25 بهمن 1389 02:09 ب.ظ
اتفاقی با این صفحه برخوردکردم خیلی عالی بود خسته نباشید
سلام به انداده ای دور از وطن؟؟؟؟ حالا چرا دور از وطن ؟؟کجایید؟ هرجا که هستید مطمئنا دلتان با وطنتان است.تشکر از حسن انتخاب وممنون از لطفی که به ما دارید..اگر هم مطلبی دارید خیلی خوشحال می شویم.
دوشنبه 25 بهمن 1389 02:09 ب.ظ
اتفاقی با این صفحه برخوردکردم خیلی عالی بود خسته نباشید
چهارشنبه 15 دی 1389 02:40 ب.ظ
سلام !
خسته نباشید!
خیلی خوبه که می خواهید سهمی در جهان مجازی داشته باشید! پویا و سر بلند باشید!
ولی انداده...........
سلام متشکرم. مطلبی اگر دارید ارائه دهید ممنون میشوم


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات